Una dintre noutatile pe care utilizatorii de iPhone si iPad si-o doreau cu mult inainte ca iOS 7 sa fie lansat era sa descopere cei mai mari consumatori de date celulare in ideea de ale opri accesul la internet prin 2G/3G/4G pentru a pastra unitatile de internet de pe abonament ori cartela pentru aplicatiile si serviciile folositoare. Astfel, foarte multe aplicatii terte, care aveau aceasta functionalitate, au aparut in App Store, dar toti cei care au utilizat o asemenea aplicatie stiu bine ca ele nu afisau date prea corecte, fie pentru ca nu functionau bine, fie ca intregistrau si traficul de date efectuat prin Wi-Fi. Ei bine, in iOS 7 compania Apple s-a gandit sa introduca un sistem de contorizare a datelor celulare consumate de fiecare aplicatie si serviciu in parte si sa le afiseze pentru fiecare utilizator in parte. Mai mult decat atat, utilizatorii vor avea posibilitatea, prin acest sistem, de a opri accesul la internet pentru aplicatiile care nu ar dori sa consume trafic de date prin reteaua celulara in ideea de a-si gospodari mai bine putinele unitati pentru internet pe care le ofera operatorii romani.
Sistemul nu va contoriza si traficul de date efectuat printr-o retea Wi-Fi, deci datele afisate de el vor fi cat se poate de folositoare utilizatorilor. Contorul a fost inclus in interiorul ramurii Celular, pe care Apple a mutat-o in pagina principala a aplicatiei Configurari pentru a oferi utilizatorilor un acces facil la toate setarile legate de datele celulare. Pentru a accesa si administra aplicatiile care au acces la o retea celulara de date, va trebui sa urmati pasii de mai jos:
- Deschideti aplicatia Configurari din ecranul de pornire al dispozitivului dvs. care ruleaza iOS 7;
- In partea de sus a aplicatiei, atingeti optiunea Celular;
- In pagina care contine toate configurarile pentru conexiunea celulara la internet, derulati pana la sectiunea Utilizare date celulare, unde veti putea vedea totalul datelor consumate in perioada actuala, atat in mod normal, cat si in roaming.
- Acum, derulati in jos pana la sectiunea urmatoare, Utilizare date celulare pentru, unde veti vedea o lista intreaga cu toate aplicatiile instalate pe dispozitivul dvs. care au acces la traficul de date prin reteaua celulara. Aici puteti sa:
- Vizualizati, chiar sub denumirea aplicatiei, cat volum de date celulare a fost consumat. Acesta va fi exprimat in KB sau MB ori GB, unitatea de masura superioara care ar trebui sa va ingrijoreze mai ales in cazul unor aplicatii pe care nu le prea folositi.
- Opriti accesul unei aplicatii la datele celulare, comutand butonul din dreptul denumirii ei pe O (gri).
Din pacate, Apple nu a ales sa sorteze aplicatiile afisate in lista in ordinea consumului de date. Compania a preferat sa le sorteze in ordinea denumirii lor, ceea ce inseamna ca va trebui sa cautati putin, mai ales daca aveti, ca si mine, cateva sute de aplicatii instalate, pentru a vedea care dintre ele efectueaza cel mai mult trafic de date. Este recomandat sa nu opriti accesul la internet prin date celulare al browser-ului web pe care il utilizati cel mai frecvent (cum ar fi Safari), deoarece el nu va mai putea fi utilizat fara a-i permite din nou accesul la internet.
Dupa ce ati oprit traficul de date prin celular unei aplicatii, atunci cand o veti accesa, conectat la internet prin celular, ea va trimite un mesaj de atentionare precum cel de mai jos, prin care va cere sa ii oferiti din nou acces la datele celulare cu scopul de a afisa continutul dorit. Atingand butonul Configurari veti fi trimis direct catre sectiunea Utilizare date celulare pentru din Configurari, in care veti putea modifica setarea.
Noua functie a iOS contorizeaza chiar si consumul de date celulare efectuat de serviciile de sistem. Chiar daca nu puteti opri, de aici, accesul unor servicii de sistem la internet, veti putea vedea care sunt cei mai mari consumatori si lua anumite masuri accesand configurarile speciale pentru fiecare in parte. Pentru a accesa contorul datelor celulare consumate de serviciile de sistem, va trebui sa derulati pana in partea de jos a paginii Celular, unde va aparea butonul Servicii de sistem pe care va trebui sa il atingeti.
Cum sa resetati statisticile pentru traficul de date
Este recomandat ca, periodic, sa resetati contorul datelor celulare pentru a vedea cat au consumat, intr-un anumit interval de timp, aplicatiile dvs. Aceasta actiune va ajuta sa descoperiti care sunt, in prezent, aplicatiile care consuma, intr-un anumit regim de utilizare, datele celulare. Pentru a face acest lucru, urmati pasii:
- Deschideti aplicatia Configurari din ecranul de pornire al dispozitivului dvs. care ruleaza iOS 7;
- In partea de sus a aplicatiei, atingeti optiunea Celular;
- Derulati pana in partea inferioara a paginii Celular si atingeti ultimul buton numit Resetati statistici;
- Un mesaj de atentionare va solicita confirmarea intentiei de a reseta statisticile. Atingeti din nou pe butonul Resetati statistici.
In concluzie, contorul introdus de Apple in iOS 7 este extrem de util pentru orice utilizator care foloseste o retea celulara pentru a naviga pe internet sau pentru a permite unor aplicatii sa descarce datele de care au nevoie pentru a functiona. Mi-ar fi placut ca Apple sa includa si un contor pentru unitatile de internet consumate din totalul disponibil pe cartela ori abonament si sa notifice utilizatorii atunci cand sunt pe cale sa le depaseasca.
Serviciile de sistem, si mai ales ORA SI LOCALIZARE îmi mănâncă si pana la 200MB pe luna. Am dezactivat la Intimitate SERVICIILE DE SISTEM, însă tot degeaba. La ce se referă ORA SI LOCALIZARE, si cum pot opri acest consum exagerat de date? Mulțumesc.
Nu este neapărat o rezolvare dezactivarea Serviciilor de sistem – mai ales că această schimbare va restricționa accesul lor la localizarea dispozitivului tău, chiar dacă este sau nu conectat la Wi-Fi. Într-adevăr, dezactivând această opțiune, vei opri accesul și al serviciilor de sistem, cum ar fi inclusiv Găsire iPhone sau Configurarea fusului orar, la localizarea dispozitivului tău și ai putea constata o reducere mică a consumului.
Totuși, nu reglarea orei în funcție de localizare consumă atât de multe date celulare. Problema este, probabil, la o aplicație de la terți (dacă, de exemplu, folosești mult aplicații de navigare, cum ar fi Hărți, Google Maps, Waze, etc. sau alte aplicații bazate pe localizare). De aceea, îți recomand să restricționezi accesul la serviciile de localizare al aplicațiilor care ai considera că s-ar putea să abuzeze de ele, apoi să verifici dacă s-a produs vreo diferență în ce privește consumul (de exemplu, poți dezactiva accesul la serviciile de localizare de către toate aplicațiile o perioadă de zece zile, apoi activa accesul, o perioadă de alte zece zile. La sfârșitul fiecărei perioade, verifică diferențele de consum a datelor celulcare de către Oră și localizare, apoi nu uita să resetezi statisticile. S-ar putea să nu sesizezi diferențe majore dacă modul de utilizare al dispozitivului tău diferă mult; adică în prima perioadă îl folosești foarte mult în afară unor rețele Wi-Fi, iar în cea de-a doua îl folosești aproape în totalitate conectat la Wi-Fi).
În cazul în care constați că există diferențe majore de consum, atunci poți încerca o localizare mai precisă a aplicației care abuzează de serviciile de localizare și îi poți opri accesul la datele celulare (activând serviciile de localizare, pentru a te bucura de funcționalitatea ei, atunci când ești conectat la Wi-Fi).
Într-adevăr, serviciile de sistem și mai ales Ora și Localizarea nu ar trebui să consume mai mult de câțiva MB pe lună (la mine, de exemplu, în 15 zile s-au consumat 7,7 MB de date celulare de către serviciile de sistem).
Mulțumesc pentru răspuns. Problema este ca nu am timp sa fac astfel de experimente. Si navigarea pot spune ca nu o folosesc. In general, totul merge OK pe tot parcursul lunii, apoi, pur si simplu, se întâmpla… In decurs de câteva zile îmi înregistrează acel trafic. Si nu cred ca folosesc telefonul intr un mod atipic fata de restul perioadei…
Totul este setat sa meargă pe Wi-Fi, update uri, sincronizari, etc. sau sa se folosească datele doar la utilizare aplicațiilor. Așa ca… Totul va rămâne un mister…
Eventual, poți încerca o restaurare din backup. Totuși, cred că problema ține de una dintre aplicațiile folosite și nu de o eroare în sistemul de operare ce ar fi rezolvabilă printr-o restaurare.
Știu ca este vorba, adică îmi închipui ca trebuie sa fie vorba despre ceva sincronizari cu icloudul… Cu toate ca setările sunt făcute doar pe Wi-Fi… Cred ca singura soluție rămâne doar o reinstalare pe curat a IOS ului. Extrem de frustrant este faptul ca nu îți poți da seama ce se întâmpla cu os ul, si nu ai cum sa controlezi situațiile. Ar trebui sa fie ceva extrem de intuitiv, simplist (doar nah, unul dintre motivele pentru care am optat pt IOS), si sa ți dea posibilitatea de a decide cum îți cheltui banii…
Din păcate nu sunt prea multe explicații din partea Apple cu privire la serviciile de sistem enunțate în acel meniu și nici cu privire la modul în care poți reduce consumul lor de date. În plus, față de ce am spus până acum mai putem include funcționalitatea Locuri frecvente (poți să o dezactivezi urmând pașii de aici: https://itutorial.ro/2013/09/cum-sa-dezactivati-urmarirea-si-inregistrarea-locurilor-frecventate-de-dvs-pentru-creste-confidentialitatea-pe-iphone-si-ipad-ios-7-tutorial/ ) și alte caracteristici de sistem ce folosesc localizarea curentă a dispozitivului pentru a-ți oferi, de exemplu, sugestii, informații din trafic, etc. Restaurarea, din păcate, nu aș crede că va rezolva prea multe, dacă modul de utilizare al dispozitivului și aplicațiile instalate ulterior vor rămâne aceleași.
Mulțumesc pentru răspunsuri. Nu mi rămâne decat sa optez pentru un abonament de date puțin “extra”…