Email gresit pentru icloud

  • Acest subiect are 43 de răspunsuri, o opinie și a fost actualizat ultima dată acum 1 an, 8 luni de .
Vezi 31 de fire de răspunsuri
  • Autor
    Mesaje
    • #18180 Răspunde
      Daniela
      Vizitator

      Am o problema, un prieten are un ipad mini, nu stiu ce versiune si sper ca nu conteaza, problema este ca emailul de yahoo asociat contului de icloud pe care l-a creat cand a cumparat tableta pare sa nu fie corect, ca sa ma intelegeti, si-a uitat parola pt icloud si cu ajutorul intrebarilor secrete am reusit sa io schimb dar la final pt confirmarea noi parole se trimite un email de confirmare( in cazul nostru yahoo) dar pe cand sa ma loghez pe yahoo, surpriza, imi zice ca, id-ul yahoo nu exista, nu stiu cum a reusit asa o performanta, nu -mi dau seama ce a facut! Va rog ajutati-ma! Se poate schimba adresa de email pe care trimite icloud confirmarea?!

    • #18181 Răspunde
      Alex Popa
      Moderator

      In principiu nu trebuie trimis niciun e-mail la resetarea parolei ID-ului Apple daca raspunzi la intrebarile de securiate. Daca ai urmat pasii din tutorialul: /2014/03/16/cum-sa-iti-recuperezi-parola-id-ului-apple-tutorial/ , atunci ai vazut ca sunt 3 metode (2 disponibile in Romania): resetarea cu intrebarile de securitate, resetarea folosind adresa de e-mail asociata si verificata a contului iCloud, sau folosind verificarea in doi pasi (nu este disponibil la noi). Foloseste resetarea cu intrebarile de securitate pentru a evita interactiunea cu contul de e-mail, iar dupa resetarea parolei adauga un cont de e-mail de rezerva, activ, pentru a preintampina situatii similare acesteia.
      Se poate folosi sau asocia (ca si cont de rezerva) un alt cont de e-mail (care nu este cont iCloud) ID-ului existent numai daca ai acces la ID-ul Apple. Daca a asociat anterior ca si cont de rezerva un alt cont, va putea selecta unde sa trimita mesajul.
      Problema trebuie rezolvata si cu contul Yahoo, adica recuperat acesta. Adresa de e-mail Yahoo pe baza caruia a fost creat ID-ul Apple trebuie sa fie la fel ca si acesta. Daca spune ca nu este existent, asigura-te ca nu a fost creat pe Yahoo in alta tara (yahoo.co.uk, de exemplu pentru Marea Britanie).

    • #18182 Răspunde
      Gabi
      Vizitator

      Buna ziua,
      As avea nevoie de ajutor.Daca am un ID apple : ex in cazul meu ggrecu@ymail.com cum as putea afla daca id icloud este acelasi cu id apple?
      De asemenea nu stiu cum sa imi recuperez parola pentru icloud?
      Va multumesc,si astept raspunsul dvs daca ma puteti ajuta

      • #18183 Răspunde
        Alex Popa
        Moderator

        ID iCloud este totdeauna acelasi cu ID-ul Apple (adresa de e-mail pe baza careia a fost creat ID-ul). Atat pentru ID Apple, cat si pentru contul iCloud, se poate folosi adresa de e-mail iCloud, generata automat, care va fi, in cazul adresei mentionate mai sus, ggrecu@icloud.com (numeutilizator@icloud.com).
        Pentru recuperarea parolei ID-ului Apple (contului iCloud) este disponibil acest tutorial: /2014/03/16/cum-sa-iti-recuperezi-parola-id-ului-apple-tutorial/ .

    • #23553 Răspunde
      Adryano
      Vizitator

      Salut am un iPad 3 si i-ma dat restare generala acum nu mai pot instala pe ea mimica imi cere cont apple si nu am cont dar cand dau creare cont imi zice ca dispozitivul nu mai este eligibil…ce pot sa fac?

      • #23554 Răspunde
        Alex Popa
        Moderator

        Pe un dispozitiv iOS se pot crea pana la 3 ID-uri Apple (conturi iCloud). La atingerea limitei, conturile se vor putea crea de pe un alt dispozitiv iOS (iPhone, iPad, iPod touch) sau de pe computer – tutorial: /2014/08/25/cum-sa-creezi-un-cont-icloud-itunes-si-app-store-gratuit-de-pe-computer/ . Dupa ce creezi contul, il poti introduce pe iPad-ul tau pentru a efectua cumparaturi.

    • #23555 Răspunde
      Adryano
      Vizitator

      Imi cere cont bancar nu imi apare acel NONE….poti te rog sa imi creezi tu unul?

    • #23556 Răspunde
      Alex Popa
      Moderator

      Daca il faci prin iTunes, urmand pasii din tutorial, nu iti va cere 😉

    • #23557 Răspunde
      Adryano
      Vizitator

      Trebuie neaparat pc??pentru ca nu am unul la indemana?si nici nu ma pricep…daca vrei sa ma ajuti iti las fbk-ul meu si vb acolo?

    • #23558 Răspunde
      Alex Popa
      Moderator

      Nu creez eu ID-ul deoarece sunt necesare date personale in posesia carora nu vreau sub nicio forma sa intru. Poti si de pe un alt dispozitriv iPhone, iPad sau iPod touch sa creezi ID-ul fara card de credit, daca asa iti este mai la indemana momentan…

    • #23559 Răspunde
      Adryano
      Vizitator

      Imi dai u te rog link-ul care te imi trb?

    • #23560 Răspunde
      Alex Popa
      Moderator

      In tutorialul asta: /2014/08/25/cum-sa-creezi-un-cont-icloud-itunes-si-app-store-gratuit-de-pe-computer/ sunt toti pasii (si linkurile) pentru carearea ID-ului de pe Mac/PC, iar in acesta: /2012/12/30/cum-creati-un-apple-id-de-pe-ipad-si-iphone-tutorial/ pasii pentru iPhone si iPad.

    • #23561 Răspunde
      Adryano
      Vizitator

      Tot nu ma lasa am ancercat daca vrei sa ma ajuti fami tu unu si ai schimb eu parola ca nu merge nici cum am ancercat….nu stiu c’è are si plus ca nu ma pricep

      • #23562 Răspunde
        Dorin
        Vizitator

        Pai I cerci tot de pe iPad-ul ala? Daca da, normal ca nu poti findca a fost atinsa limita de care zicea Alex. Trebuie sa încerci de pe un alt device (care nu a facut 3 conturi) sau de pe computer (nu este limita). Imposibil sa nu reusesti mai ales ca ai si tutorialele 🙂

    • #23563 Răspunde
      Adryano
      Vizitator

      Am ancercat de pe pc si nu merge nu ami apare Acel NONE si de aia zic ca nu merge si am zis sa ami faci tu unu

    • #23564 Răspunde
      Dorin
      Vizitator

      Pe PC nu apare din doua motive:

      1. Fie Nu folosesti iTunes
      2. Fie nu selectezi sa descarci o aplicatie gratuita inainte de a da sa faci contul

      Dar in tutorial apare asta (stiu pentru ca i-am dat unei prietene sa faca recent si nu a citit tot)…

    • #27908 Răspunde
      Puiu D.
      Vizitator

      Buna, am schimbat ID Aplle si este ok , am reusit sa pun cont icloud cu aceiasi adresa de mail ca ID Apple pe iPhone, dar cand am trecut pe iPad apare mailul icloud vechi si pentru a sterge imi cere parola pe care nu o mai stiu. La fel pentru a dezactiva Gasire/localizare dispozitiv iPhone ….imi cre tot parola de la ID vechi, mailul vechi utilizat.
      Din cauza asta nu pot instala iOS 8.1.2. Se blocheaza la Acceptare conditiile Apple , cred ca din caza ca nu am adresa de icloud valida pe dispozitiv ! In cazul iPhone nu am avut probleme.
      Multumesc mult .Puiu D.

    • #27980 Răspunde
      Alex Popa
      Moderator

      Din păcate, pentru a elimina contul iCloud pe care este activat Găsire iPhone de pe un dispozitiv cu iOS 7 sau o versiune uletrioară trebuie știută parola. Acesta este motivul pentru care nu se poate schimba contul. Dacă ești proprietarul vechiului cont, atunci poți recupera parola pentru a-l elimina de pe dispozitiv, iar dacă nu ești va trebui să iei legătura cu vânzătorul/fostul proprietar pentru a elimina contul.

    • #28273 Răspunde
      Anthony
      Vizitator

      Am si eu o problema am uitat contul iCloud si cand dau sa imi fac altul , ma loghez cu ID APPLE imi spune ca iPhone-ul meu nu este eligibil pentru inca un cont iCloud gratuit , cum as putea sa fac un alt cont iCloud (poate sa fie si cu plata , dar in cazul in care este cu plata vreau eu sa il fac)

    • #28275 Răspunde
      Marian Luca
      Vizitator

      Salut am achizitionat un iphon 4 de curad aceias problema de mai sus nu este eligibil iphonul meu ce trebui sa fac sami crez un id icloud

      • #28429 Răspunde
        Alex Popa
        Moderator

        @Anthony @Marian dispozitivele nu sunt eligibile pentru a mai crea încă un cont iCloud/ID Apple deoarece fiecare dispozitiv iOS este eligibil pentru maxim 3 conturi iCloud. In acest caz, creati contul de pe computer sau un alt dispozitiv iOS. Pentru crearea unui ID Apple de pe computer puteți urma pașii din acest tutorial: /2014/08/25/cum-sa-creezi-un-cont-icloud-itunes-si-app-store-gratuit-de-pe-computer/

    • #29076 Răspunde
      Cozzy
      Vizitator

      Salut am si eu o problema prietna mea are un iPad 2 si a uitat parola de pe icloud am incercat eu sa o rezolv mare cocos si din greseala am scris e.mailul gresit Adìk gergi_*****@icloud.com in loc de georgi**@icloud.com si a ramas i registrat asa si nu.l mai pot modifica iar pe iTunes este logat cu georgi_***@yahoo.com si stiu parola banuiesc ca passu de pe iTunes trebuie sa fie acelasi d p icloud

    • #29122 Răspunde
      Alex Popa
      Moderator

      Elimină contul iCloud introdus greșit accesând Configurări>iCloud>Ieșire (mai multe aici: /2013/08/24/cum-sa-stergeti-un-cont-icloud-de-pe-iphone-ipad-sau-ipod-touch-tutorial/ ).

      Legat de conturi, trebuie să știi că ID-ul Apple (contul iTunes) este același cu contul iCloud (deci pe iCloud te poți loga inclusiv cu adresa @yahoo.com, așa cum și pe App Store te poți loga cu adresa @icloud.com).

    • #30088 Răspunde
      cory
      Vizitator

      am aceeasi problema ca si PUIU D singura diferenta este ca nu imi amintesc parola icloud si nici ce email alternativ aveam pt a putea recupera parola 🙁 nu pot actualiza IPAD deoarece se blocheaza …..este posibil intr un mod sau altul recuperarea parolei? unde trebuie sa ma adresez ?va multumesc !

    • #30089 Răspunde
      Alex Popa
      Moderator

      În acest caz, ar trebui să contactezi asistența Apple, pentru că doar ei te-ar putea să îți recuperezi ID-ul Apple și să folosești iPad-ul. Mai multe detalii despre cum poți contacta asistența Apple sunt disponibile aici: http://support.apple.com/ro-ro/HT5699

    • #33318 Răspunde
      Marcela Popovici
      Vizitator

      mi-am facut cont pe icloud si am scris in loc de “com”,con. ! Si acum cand imi cere sa imi scriu parola ,defiecare data nu merge si nu pot sa imi sterg contul pt ca nu stiu parola adica nu merge … Si nu stiu ce sa fac.am iph5s help me!

      • #33562 Răspunde
        Alex Popa
        Moderator

        @Marcela Popovici: În aces caz creează din nou contul folosind adresa de e-mail validă, deoarece contul creat inițial nu există și nu va putea fi activat/folosit.

    • #33840 Răspunde
      Marcela Popovici
      Vizitator

      Cum fac asta?

    • #33896 Răspunde
      Alex Popa
      Moderator

      Pentru a crea ID-ul Apple de pe computer poți urma pașii de aici: /2014/08/cum-sa-creezi-un-cont-icloud-itunes-si-app-store-gratuit-de-pe-computer/ , iar pentru a-l crea de pe iPhone, poți urma pașii de aici: /2012/12/cum-creati-un-apple-id-de-pe-ipad-si-iphone-tutorial/ .

    • #46294 Răspunde
      elena
      Vizitator

      Buna ziua , ma puteti ajuta si pe mine cu ceva , va rog frumos. Am bagat pe IPhone-ul meu , o adresa gresita de e-mail la facerea contului apple si acum nu stiu cum sa-l schimb sau ce sa-i fac. Mi-am creat deja un nou cont dar nu reusesc sa ma loghez.

      +

      • #46526 Răspunde
        Alex Popa
        Moderator

        Bună,

        Trebuie să îl creezi din nou folosind adresa corectă ☺ Celălalt nu există atât timp cât a fost creat pe o adresă greșită, care nu îl poate activa.

    • #46963 Răspunde
      irina
      Vizitator

      buna, daca poti te rog sa ma ajuti si pe mine, mi-am luat iphone 5c, si am incercat sa imi fac un cont itunes si din greseala am pus email gresit, pot sa mai fac acum sa il schimb cumva? pentru ca nu pot sa imi descarc nimic nici de pe app store din cauza asta. te rog mult raspunde-mi cat mai curand

      • #46995 Răspunde
        Alex Popa
        Moderator

        @irina – acel cont deja creat este inexistent atât timp cât a fost creat cu o adresă greștiă. Tot ce va trebui acum să faci este să creezi un alt cont iTunes (ID Apple), cu o adresă de e-mail validă (pe care să o poți verifica, atunci când ți se va cere).

    • #47123 Răspunde
      Laurentiu
      Vizitator

      Buna am si eu o intrebare …am un iphone 4s si contul de icloud mi la facut un prieten la misto ..numai stie nici email doar contu fara parola….mai pot sa recuperez telefonu… ?

    • #47170 Răspunde
      ileana
      Vizitator

      Buna. Am 2 tel iphone asociate la acelasi icloud si aceeasi adresa de email. Pe unul dintre ele as vrea sa schimb iclodul si adresa de email asociata pt ca o sa il dau unui prieten. CUm procedez, ca am incercat diverse variante si nu reusesc.
      Multumesc

      • #47180 Răspunde
        Alex Popa
        Moderator

        Salut, cel mai indicat ar fi să restaurezi dispozitivul iPhone, pentru ca el să nu mai aibă datele tale în el (deci viitorul proprietar să trebuiască să îl configureze și descarce aplicațiile dorite de el, de pe contul Apple propriu). Înainte de a putea face restaurare ți se va cere să introduci parola contului de iCloud pentru a dezactiva Găsire iPhone, așa încât să nu înstrăinezi telefonul blocat în contul tău. Pentru a face restaurarea va trebui să urmezi pașii de aici: https://itutorial.ro/2013/08/cum-sa-restaurati-restore-un-iphone-ipad-sau-ipod-touch-tutorial/ .

    • #64340 Răspunde
      Romina
      Vizitator

      Știți cumva cum pot sa aflu parola Iclod de ceva timp nam mai folosit telefonul și scrie pe ecran că este blocat

    • #66788 Răspunde
      Sorin
      Vizitator

      Salut am si eu o problema am bagat o adresa de email la icloud am schimbato cu alta iar acum imi arata tot prima adresa care era si imi zice ca acest icloud este blocat pentru motive de siguranta nu pot sa o sterg sau sa resetez tel ca imi zice ca icloudu este blocat mentionez ca stiu parola dar tot nu imi da voie sa o sterg sau sa o schimb

    • #67234 Răspunde
      Postolache Roxan
      Vizitator

      Recuperarea iCloud de pe dispozitivul 6+

    • #67235 Răspunde
      Postolache Roxan
      Vizitator

      `Recuperarea iCloud de pe dispozitivul iPhone 6+

Vezi 31 de fire de răspunsuri
Răspunde la: Răspuns #23563 în Email gresit pentru icloud
Informația ta:




Anulare

SOCIAL

20,785UrmăritoriÎmi place
8,531UrmăritoriUrmărește-ne
360UrmăritoriUrmărește-ne
123AbonațiAbonați-vă